Rozhovor ukrajinského prezidenta Porošenka pro italské noviny.....

6. září 2015 v 12:54 | prvopodstata tm převzato |  Články
....si můžete přečíst, jakou demagogii vyslovuje proti lidskosti. Je to asi naprogramovaný robot.....


Rozhovor ukrajinského prezidenta Porošenka pro italské noviny

28. 8. 2015 Redakce
Ukrajinský prezident Petro Porošenko poskytl rozhovor pro italské noviny Corriere della Sera. Interview vyšlo v italštině a angličtině 30. června 2015 na webu novin. Shledáváme ho dostatečně zajímavým pro to, abychom jej přinesli přeložený do češtiny.
Jaká je situace ve válečné zóně na východní hranici s Ruskem? Fungují minské dohody?
Zcela upřímně, začínáte tento rozhovor nejkomplikovanější otázkou. Mluvíme o největším nebezpečí, kterému čelí nejen Ukrajina, ale celá Evropa. Minské dohody byly podepsány Ukrajinou a Ruskem s rozhodujícím zprostředkováním ze strany kancléřky Merkelové a prezidenta Hollanda. Mají být provedena čtyři opatření: příměří, stažení těžkého dělostřelectva, propuštění vězňů a okamžitý přístup pro inspektory OBSE [Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě] do všech oblastí konfliktu, aby bylo zajištěno dodržování dohody. Bohužel, nic z toho se nestalo.Nic z toho?
Ano. Nic. A nejsme jediní, kdo to tvrdí. Je zde zpráva OBSE. Rusko nadále posílá vojáky, zbraně a miliardy dolarů pro financování teroristů v Donbasu. Jsme otevřeni dialogu. Náš parlament projednává zvláštní zákon pro uspořádání místních voleb v tomto regionu. Jsme připraveni k obnově měst a vesnic, které byly zničeny. Jsme připraveni postavit zpět na nohy bankovní systém. Ale nemůžeme to dělat, zatímco bandité s kalašnikovy nadále blokují naše humanitární konvoje nebo kradou peníze, které posíláme, a pak je používají k financování útoků v Charkově, Oděse a v dalších ukrajinských městech.
Před několika dny telefonoval prezident Putin prezidentovi Obamovi a diskutovali o mezinárodních krizích, včetně Ukrajiny. V rozhovoru, který se objevil v novinách Corriere della Sera 6. června, Putin tvrdil, že se necítí jako "agresor" a uvedl, že je připraven vyjednávat. Jsou to pozitivní signály?
Je dobře, že Putin zatelefonoval Obamovi. Ale je to jediný pozitivní signál, který jsem za poslední měsíce viděl. Putin napadl část naší země. To je nesporné. A učinil tak přímo po anexi Krymu. Na Putinův rozkaz se na našem území nahromadilo 200 000 vojáků* společně s arzenálem tanků, sofistikovaných raketových systémů a raket země-vzduch. Jako ta, která v loňském roce sestřelila malajské civilní letadlo.
Poznámka překladatele: Z textu není jasné, zda-li Porošenko na území Ukrajiny počítá také Krym. I v případě, že ano, zdá se mi toto číslo velmi vysoké. Ohledně Krymu doporučuji článek Pevnost Krym - Charakteristika obrany na poloostrově.
Žádáte Spojené státy o těžké letální [smrtící] zbraně?
Ano, žádáme Spojené státy americké o zbraně tohoto typu. Je to naše právo jakožto suverénního státu. Ale nejdříve nějaké teprve musíme přijmout. Jednáme s Američany.
Co jste dosud obdrželi?
Říkám vám to s velkou transparentností ve své funkci vrchního velitele: jednotky pro elektronický boj proti dělostřelectvu, komunikační zařízení, pár obrněných vozidel s kulomety a průzkumné bezpilotní letouny [drony]. Spolupracujeme také s americkou zpravodajskou službou a máme instruktory ze Spojených států, Spojeného království a Kanady. Jsem si dobře vědom toho, že tato válka se nedá vyhrát na vojenské úrovni. Ale mám povinnost udělat vše pro to, abych bránil svou zemi před ruskou agresí, a musím znovu zopakovat - hrozba pro celou Evropu.
NATO posiluje svou ozbrojenou přítomnost v pobaltských státech, v Polsku a v Německu. Je to nutné, nebo by to mohlo zažehnout nebezpečnou řetězovou reakci?
Je to nutné. Žádný jiný systém na světě nemůže zaručit bezpečnost tak jako NATO.
Petro Poroshenko, 13 February 2015
Foto: Ukrajinský prezident Petro Porošenko 13. února 2015
Bude Ukrajina žádat o vstup?
Zatím není správný čas. Musíte splňovat řadu požadavků, než se můžete připojit k NATO. Pracujeme na radikálním reformování země ekonomicky, sociálně a administrativně, což bude dlouhodobá práce. Bude to trvat nejméně šest nebo sedm let. Až budeme připraveni, vyhlásíme referendum, abychom se zeptali ukrajinského lidu, zda bychom měli vstoupit do Severoatlantické aliance.
Cesta k evropské integraci není jednoduchá.
Je to rozdílná cesta. Začali jsme s asociační dohodou s Evropskou unií, která již byla ratifikována 21 zeměmi. U dalších čtyř se projednává, včetně Itálie. Dohoda byla schválena poslaneckou sněmovnou a nyní je před senátem. Rád bych využil této příležitosti a poděkoval italskému parlamentu a požádal italský senát, aby dohodu ratifikoval co nejdříve. Pro nás je to velmi důležitá záležitost.
Evropská unie nedávno rozšířila ekonomické sankce proti Rusku až do konce roku 2015. V některých zemích, včetně Itálie, roste netrpělivost vývozců. Jak dlouho bude potřeba v tom pokračovat?
Do té doby, dokud Rusko nestáhne své vojáky okupující mou zemi. Sankce jsou nástrojem pro vyvíjení tlaku, aby bylo vyjednávání věrohodné. Evropanům říkám, že čelíme letitému dilematu, volba mezi penězi a hodnotami. Ale Evropská unie je založena na společných hodnotách, jako jsou demokracie a svoboda, právě na těch, které dnes hájíme. Rád bych dodal, že cena sankcí je investicí do svobodné budoucnosti Ukrajiny a v její trh 45 milionů lidí, kteří již vzbudili pozornost podniků v Itálii i jinde. Minulou středu jsem zde byl s Giuseppem Vitou, předsedou Unicreditu, abychom diskutovali o investičních příležitostech pro Itálii na Ukrajině.
Prezidente Porošenko, byl jste podnikatel, který začal dělat čokoládu a prodávali ji mimo jiného na ruském trhu. Lidé v Evropě počítali s tím, že byste mohl tím pravým mužem, který by obnovil mírové vztahy s Putinem. Proč to nefungovalo?
Nevím. Vidím, že je postoj ruské vlády v mnoha věcech nechápavý. Napadení Donbasu vzalo pryč téměř 20 % naší ekonomiky. Vydírají nás ohledně dodávek energie, což je další oblast, ve které musíme posílit spolupráci s Evropany. Tato rozhodnutí nezávisí na mě. Putin se takto jednostranně rozhodl.
Rozhovor s ukrajinským prezidentem Porošenkem pro italské noviny Corriere della Sera přeložil do češtiny Jiří Schmied.
www.corriere.it/esteri/15_giugno_30/poroshenko-interview-corriere-della-sera-1cd6f896-1f0e-11e5-be56-a3991da50b56.shtml

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.