Vstup do NATO zahájil korozi slovenské armády.....

16. srpna 2015 v 10:54 | prvopodstata tm převzato |  Články
....jenom lidem s amputovaným mozkem není jasné co vše má znamenat podmaňování dalších armád ze strany jůes ej a NA TO. Nemají totiž už dostatek vojáků tak ostatní chtějí poslat do prvních řad. Nejlépe slováky a čechy. No přece slovanskou rasu.....

Slovenští vojáci NATO

Vstup do NATO zahájil korozi slovenské armády


Je členství v Severoatlantické alianci výhodné? Na Slovensku mají jasno. "Ozbrojené síly SR jsou zaměření na ochranu něčeho a někoho jiného a lehce mohou být, dokonce proti vůli vlády a občanů SR, zneužity k agresi vůči jinému státu", varuje v rozhovoru pro Sputnik Jozef Žarnovičan, předseda respektované Asociace slovenských vojáků.

Sputnik: Slovensko je 11 let členem Severoatlantické aliance. Jak ovlivnilo slovenskou armádu členství v NATO? Je Slovensko silnější?Jozef Žarnovičan: Slovenská armáda po rozpadu Československa splňovala všechny atributy plně vybavené, vycvičené, plně funkční a použitelné armády pro potřeby obrany celé šířky hranic Slovenska před potenciálním útočníkem.
Vstup do NATO byl pro Slovensko obdobím, ve kterém začala koroze slovenské armády. Dnes to už není armáda v pravém slova smyslu. Armáda na obranu republiky, demokracie, života a majetku občanů SR. Jsou to ozbrojené síly, které jsou součástí koaličních sil NATO. Podle toho jsou slovenské ozbrojené síly také budované, řízené a používané.
Ve prospěch NATO hovoří třeba ekonomické faktory…
Ano, dnes se často opakuje argument, že vstup Slovenska do NATO je ekonomicky velmi výhodný, když je součástí kolektivní obrany, kterou zajišťuje NATO. Proto Slovensko nepotřebuje silnou armádu, která je finančně náročná, ale malou profesionální, segmentově upravenou pro součinnost s koaličními silami NATO.
Já ale tvrdím, že ozbrojené síly SR jsou zaměření na ochranu něčeho a někoho jiného a lehce mohou být, dokonce proti vůli vlády a občanů SR, zneužity k agresi vůči jinému státu. Samozřejmě v rámci akcí koaličních sil NATO.
Zbylá část ozbrojených sil SR se nedá nazvat armádou, protože se jedná o armádu úředníků a nositelů uniforem, hodností a funkcí bez jakékoli bojové hodnoty.
Vraťme se k mé první otázce Je Slovensko silnější?
Jestli je Slovensko silnější? Ano, po ekonomické stránce je. To však souvisí s členstvím v EU. Po vojenské stránce je ale bezbranné. Asociace slovenských vojáků si myslí, že slovenské ministerstvo obrany nemá jasno, jak by měla vypadat obranná doktrína takové malé země, jakou Slovensko je.
Je mimořádně nerozumné likvidovat strategické schopnosti na úrovni zpravodajských služeb, pozemního vojska, letectva, protivzdušné obrany a vojenského školství, což probíhá posledních 18 let, a tvářit se, že nám to nahradí kolektivní obrana členů NATO.
V době před vstupem do NATO byla slovenská armáda plně funkční a připravena hájit suverenitu Slovenska i když se už projevovaly nedostatky v snížené úrovni financování. Avšak v porovnání s dnešní situací to byla moderní, funkční a připravená organizace, která byla schopná hájit suverenitu Slovenska.
Co to znamená?
Dnes se těžko hledá argument, který by slovenskou armádu definoval jako ochránkyni slovenské suverenity. Torzo, které zůstalo, je schopné zasahovat spíš na lokální úrovni a pouze ve velmi malé šířce slovenské hranice.
Emblém NATO
© Foto: NATO / Dennis Tappe
Činnost slovenského ministerstva obrany neustále degraduje dříve funkční procesy a ignoruje varování a výzvy odborníků. To přivede k ještě většímu úpadku slovenské armády a její obranyschopnosti.
Proto si myslím, že členstvo v NATO snížilo obranyschopnost Slovenska. Slovensko se stalo mnohem slabší v hájení svých zájmů.
Říkáte, že se ze slovenské armády fakticky stal expediční sbor NATO. Jak se to projevuje?
Projevuje se to tím, že ozbrojené síly SR nejsou cvičeny koncepčně a plošně, ale je dáván důraz a tím i finanční prostředky na ty jednotky, které jsou vysílány do misí. Ostatní složky armády jsou podfinancované a v podstatě jen na papíře - v operačních plánech, ale bez bojové hodnoty.
Až do posledních nesmyslných nákupů techniky, jako jsou vrtulníky Black Hawk, dopravní letadla Spartan, které žádným způsobem nezvyšují obranyschopnost Slovenska, neprobíhaly ve slovenské armádě žádné strategické nákupy.
Slovenské ministerstvo obrany nakupovalo předraženou výstroj, vybavení a spotřební materiál. Finanční výdaje směřovaly především do zahraničních misí. Hlavní gró výcviku vojáků bylo prováděno v jednotkách určených pro zahraniční mise. V ostatních jednotkách byl výcvik pouze výjimečný a sloužil jako marketingové aktivity na webové stránce ministerstva obrany.
Není přeci možné, aby byla národní doktrína obrany státu zaměřena pouze na vysílání vojáků do zahraničních misí, navíc do zemí, které byly předtím zničeny invazí vojsk USA a NATO. Pokud je v naší armádě méně jak 10 % bojové složky živé síly a ta je z větší část vyslána do zahraničních mísí, nelze slovenskou armádu nazvat jinak než expediční a pro potřeby NATO, místo ochrany vlastních zájmů a vlastních občanů.A takhle to může vypadat v Česku a na Slovensku v budoucnosti:

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 CZK CZK | 16. srpna 2015 v 11:35 | Reagovat

Sice to není k tématu článku, ale nedávno jsem si znovu prohlížel ten obrázek z časopisu Economist a všiml si té kvadroptéry s nějakou bednou. A dávám to do souvislosti s článkem, který jsem četl před několika dny, že v USA si chce nechat fy. Amazon patentovat doručování zboží zákazníkům drony a k tomu chce i vymezit letové pasmo (tedy v jaké výšce budu ty stroje létat). Požadavek byl podán a čeká se na schválení. Tak třeba to bude ono :-)

2 Ceneon Ceneon | 17. srpna 2015 v 12:05 | Reagovat

Přímo na té bedně je napsáno Amazon a už dlouho se o této přepravě mluví: http://zahranicni.ihned.cz/amerika-usa/c1-61370390-amazon-dodavani-drony

Jestli sis nevšiml nápisu Amazon, tak doporučuji pohledat ten obrázek Economist ve vysokém rozlišení, můj má 2895x3861.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.