Turecko v chaosu, Majdan na spadnutí? USA pracují na jeho rozdělení.....

21. srpna 2015 v 14:54 | prvopodstata tm převzato |  Články
....

Video: Turecko v chaosu, Majdan na spadnutí? USA pracují na jeho rozděleníSrp 20, 2015
V Istanbulu došlo k výbuchu. Očití svědci hlásí, že výbuch má na svědomí sebevražedný atentátník. Na náměstí bylo také slyšet střelbu z automatických zbraní.
Nedváno došlo v Istanbulu k útoku na policejní stanici a na budovu amerického velvyslanectví, nyní k výbuchu u sídla vlády. K tomu v ulicích probíhají neustálé demonstrace a navíc Turecko nemá vládu. K tomu střílí na ISIL i na Kurdy a vším se propadá do stále většího chaosu.
Turecko směřuje k volbám


Turecký premiér Ahmet Davutoglu se v pondělí večer vzdal pověření k sestavení koaliční vlády po červnových volbách a mandát odevzdal prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi.
Oznámily to s předstihem zdroje z Davutogluovy Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Strana volby sice vyhrála, ale k vládnutí potřebuje partnera, jehož se jí nepodařilo získat. V pondělí padla i poslední možnost, protože ztroskotala jednání AKP s nacionalistickou Stranou národní akce (MHP).
Pokud se do neděle nepodaří sestavit vládu, má Erdogan několik možností dalšího postupu. Jednak může vypsat předčasné volby, přičemž moci v zemi by se ujal dočasný kabinet. V něm by měly zastoupení všechny strany, jež se ve volbách dostaly do parlamentu. Může ale sestavením vlády pověřit i šéfa druhé nejúspěšnější strany CHP Kemala Kilicdaroglua. Mluvčí CHP k tomu už v pondělí prezidenta vyzval.
Video: Turecko v chaosu. USA pracují na jeho rozdělení
Turecký premiér Ahmet Davutoglu, kterému Merkelová v jednáních dává přednost před Erdoganem (čas 28:55 zde)
Ani jedna z variant není pro dosud vládní AKP příliš příznivá. V prvním případě by ztratila hlavní slovo ve vládě a musela by poprvé od svého nástupu k moci v roce 2002 svá rozhodnutí konzultovat s ostatními stranami. V druhém případě existuje teoretická možnost, že se na utvoření kabinetu domluví menší politické strany.
Spolupředseda prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) Selahattin Demirtaş řekl, že jeho strana zvažuje účast v jakékoli dočasné vládě, která Turecko povede k novým volbám. Pokud by byla pověřena sestavením kabinetu, byla by ochotná pozvat ke společnému vládnutí Lidovou republikánskou stranu (CHP), řekl Demirtaş turecké redakci CNN. Volby se v Turecku konaly 7. června. Hovoří se už o příštích a jako možný termín padá nejčastěji listopad (zdroj).
Turecko před občanskou válkou. A před tureckým Majdanem?
Od červnových voleb se událo to, že Turecko po atentátu ve městě Suruc (32 mrtvých studentů) přestalo hrát mrtvého brouka a konečně se zapojilo do bojů proti ISIL. Ale zapojilo jen zdánlivě, protože místo bojovníků ISIL střílí na Kurdy a budu se opakovat, když doplním, že se tak stalo po uzavření dohody s Íránem. Dohodu s Íránem a vznik Kurdistánu považuji za spojené nádoby a jakmile tedy bylo dosaženo dohody, Turecko pochopilo, že na řadě je Kurdistán. Kdo tuto souvislost vidí, toho nepřekvapilo, že Turecko útočí především proti Kurdům. Když Erdogan dostal od NATO posvěcení, že Turecko má právo se bránit, byl to vlastně dokonalý tah, jak vyostřit vztahy Turecka a Kurdů. A zatímco Erdogan očekává, že v nových volbách získá dostatečný počet hlasů, aby udržel svou moc a upravil ústavu tak,aby mu dávala ještě větší kompetence, vším se pracuje na tom, aby Kurdové posilovali své tažení ke vzniku samostatného státu, který je v zájmu USA dávno naplánován.
Další výbuch v Istanbulu a gradující demonstrace dostávají zemi do chaosu, který se Erdoganovi vymyká zpod kontroly, nemluvě o tom, že se prudce propadá i turecká měna.

Turecká vláda rychle ztrácí kontrolu nad situací v zemi. Střelba a výbuchy zazněly hned u vchodu do sídla předsedy vlády, policie zatkla dva z útočníků. Boj spěje k intenzivní politické krizi a Turecko je na pokraji chaosu.
O bojích vlády se separatisty na způsob Ukrajiny, jen tentokrát kurdskými, budeme slýchat stále častěji a je jen otázkou času, kdy situace dospěje do tureckého Majdanu. A opět se opakuji, že Turecko je zemí s druhou největší armádou NATO, ale tentokrát zemí, která tak nějak odmítá plnit zájem zemí NATO. Dodávám slova z článku Terezy Spencerové: "Bez ohledu na mezinárodní výzvy k obnovení příměří mezi Ankarou a PKK, Erdogan trvá na tom, že "neúnavná válka" bude pokračovat až do chvíle, kdy v Turecku nezbude jediný "kurdský terorista" - a prosté odzbrojení kurdských rebelů už mu prý stačit nebude (zde).
Související:
- Pozorovatelka - 20.8.2015


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.