Pravý sektor na Slovensku nechceme.....

17. srpna 2015 v 13:54 | prvopodstata tm převzato |  Články
....když vidíme jak to dopadlo na Ukrajině.....Slovenští vojáci

Pravý sektor na Slovensku nechceme


Slovensko mají bránit v případě ohrožení vlastenci a ne teroristé jako z Pravého sektoru. Pokračování rozhovoru s šéfem respektované Asociace slovenských vojáků Jozefem Žarnovičanem.

Slovenská vláda plánuje schválit zákon o aktivních zálohách. Co je jeho podstatou?
Jozef Žarnovičan: Podstatou je, že část občanů a hlavně bývalých vojáků si uvědomuje, v jaké je Slovensko situaci, co se týká bezpečnosti státu ve všech jejich složkách. Zejména to, že mladá generace není nijak vycvičená v souvislosti se zrušením povinné vojenské služby.
V případě povolání záloh za situace, kterou definuje branný zákon, jsou tyto zálohy bojově nepoužitelné a charakter současných ozbrojených konfliktů pravděpodobně neposkytne dostatek času na jejich výcvik.
Ministerstvo obrany, pouze aby uvolnilo tlak vyvíjený na vládu v souvislosti s výcvikem záloh, připravilo zákon o aktivních zálohách. Tento zákon je však strašný omyl. Původně dobrou myšlenku MO SR degradovalo tak, že se k výcviku budou hlásit lidé, pro které to bude pouze možnost si přivydělat.
Jsou aktivní zálohy novým tématem?
Aktivní zálohy jsou tématem slovenského ministerstva obrany už od roku 2012. Nejdříve to mělo být pouze pro nezaměstnané, kteří by měli absolvovat jen omezený výcvik beze zbraně. V podstatě šlo o pokus o snížení nezaměstnanosti v tabulkách aktuální vlády.
Ukrajinská národní garda
© AFP 2015/ SERGEY BOBOK
Brzy ministerstvo zjistilo, že to nemůže být pionýrský tábor, ale že by záložáci měli ovládat bojovou techniku a zbraňové systémy, což předpokládá nutné legislativní úpravy a potřebu nových požadavků k uchazečům, aby záložáci byli fyzicky a psychicky zdatní. To se u nezaměstnaných pionýrů nepředpokládalo.
Podobně na tom je systém finančních ohodnocení, který navrhuje MO SR. Ten je na takové úrovni, že byl například v české armádě vyhodnocen jako neperspektivní a nevyvolal zájem občanů.
Mohou dobrovolnické zálohy ubránit Slovensko před případným napadením?
Úlohou aktivních záloh je obrana republiky. Jestli budou dobrovolné aktivní zálohy schopny v rámci pravidelné armády ubránit Slovensko si netroufám předpovídat. Podobně nelze předpovídat výsledek žádného bojového střetu. Mohou se však o to alespoň pokusit, aby si zachovaly svou vojenskou čest.
Vy navrhujete, aby ministerstvo obrany spolupracovalo s polovojenskými jednotkami. Je to rozumné, když vidíme, co dělá např. Pravý sektor na Ukrajině?
V první řadě musíme vidět propastný rozdíl mezi teroristickými jednotkami Pravého sektoru a mládežnickými sdruženími, které si kuličkovými hračkami hrají na vojáky.
Pravý sektor jsou profesionální teroristé, kteří používají nacistické symboly, jsou placeni oligarchy a bojují proti vlastním občanům.
Sdružení mladých lidí u nás, kteří si hrají na vojáky, jsou celkem neškodná. Je tu jistý prvek romantismu a národní podtón. Intuitivně cítí, že potřebují výcvik, aby věděli jak bránit sebe, rodinu a pokud bude potřeba tak i národ v případě ohrožení.
Používají na to své vlastní finanční prostředky a vedou je přirození vůdci. A proto je nutné, aby si stát všímal těchto mladých lidí, zval je na výcvik do aktivních záloh a hledal mezi nimi adepty na profesionální vojáky.
Touto výchovnou činností se zabrání, aby špatná ideologie degradovala tyto mládežnické zájmové sdružení na teroristické organizace. MO SR se musí chovat jako mentor a učitel, ne jako egoistická organizace bez národního cítění.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 JJ49 JJ49 | E-mail | 19. srpna 2015 v 15:19 | Reagovat

Taky už přejímáte "informace" novinářské prostitutky Jiřího Justa?

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.