ZÁZRAČNÉ KOŘENÍ – KURKUMA PŘÍRODNÍ LÉK PRO ZDRAVÍ I KRÁSU – KURKUMA LÉČÍ.....

7. července 2015 v 0:54 | prvopodstata tm převzato |  Zdraví
....a jsou jí přisuzovány mnohé další vynikající vlastnosti.

Zlatá bohyně - kurkuma je jedním z koření,
které by člověk měl znát a "žít s ním"
Kurkuma dodává zevní krásu a vnitřní čistotu, po tisíce let ji používá většina obyvatel Indie a traduje se, že má tucty prospěšných vlastností. To co ayurveda zná již po tisíciletí se nyní začíná ověřovat i v laboratořích a na klinikách po celém světe.
" Kdybych se měl spolehnout jen na jednu bylinu v oblasti zdravotní i kulinářské, bez váhání bych sáhl po tomto indickém koření. Je na svět jen málo, s čím si kurkuma ve světě uzdravování nedokáže poradit a málo v čem by ji jiná bylina nahradila." říká o kurkumě učitel, znalec a autor knih o ayurvedě.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<





Kurkuma - pozemská bylina Slunce
http://www.wellnesslife.cz/wp-content/uploads/2013/10/Kurkuma-ajurveda-ko%C5%99en%C3%AD-l%C3%A9-300x225.jpg Zlatá bohyně, léčivé účinky kurkumy
Pro ájurvédu je typické, že každá bylina má spousty jmen, která upozorňují na různé aspekty v ní, včetně jejího vzhledu, mytologie a jejích léčebných schopností. Jeden z překladů kurkumy zní Zlatá bohyně, Radostná, Ta, která vítězí, Božský dar, Bohyně transformace a nádhery, Vyvolená, aj. Často se vyskytuje ve Védách, nejstarších knihách moudrosti, starých nejméně 10 000 let.
Podle dochovaných dokladů se používá kurkuma denně v Indii nejméně 6000 let jako lék, zkrášlovací prostředek, koření při vaření a jako barvivo. Ženy ji používají k projasnění a zlepšení kvality pokožky. Čínská medicína používá kurkumu přinejmenším 1000 let, říkalo se jí "omezené zlato" . Zmínil se o ní i Marko Polo ve svém deníku: "Našel jsem bylinu, která má všechny kvality šafránu, ale je to kořen". Její síla je vyvážená a má velmi široké spektrum působení.

Jemný kořen barvy šafránu - blahodárné účinky kurkumy
http://www.wellnesslife.cz/wp-content/uploads/2013/11/kurkuma-mleta-217x300.jpgKurkuma v kuchyni
Kurkuma má široké spektrum účinků, které jsou jemné, ale zaručené. Je vhodná jak pro dlouhodobé tak i denní užívání. I když je známým kořením, jen málo lidí zná její hodnotu a možnosti širokého působení a použití.
Kurkuma je především známá jako indické koření, je základem kari koření, dává jídlu typické žluté zabarvení, bylina má jemnou chuť koření a je mírně nahořklá. Prohlubuje přírodní chuť potravin, není příliš pálivá a je vhodná i pro ty, kteří nemají rádi čili koření, nebo jiné příliš aromatické koření.
Kurkuma léčí - přírodní lékárna domácí
Zlatý prášek první pomoci
Kurkuma má široké spektrum účinků. Zvyšuje odolnost a regeneraci organizmu, podporuje imunitu a má vliv i na psychiku, správné tvoření tkání a celkovou regeneraci - omlazuje a tím podporuje dlouhověkost. Kurkuma jemně stimuluje zažívání, zlepšuje stravitelnost potravy a zlepšuje vstřebávání živin. Pomáhá také detoxikovat potravu, zabíjí bakterie a dokonce parazity, pokud jsou v ní obsaženy. Celkově zlepšuje kvalitu potravy.
V tradiční lidové medicíně, ale i po celém světě, se kurkuma používá jako první pomoc, může se použít na nejrůznější poranění akutní i chronická. Má mírně svíravý účinek a při zevním použití přímo na ránu je úžasná na řezná poranění, pohmožděniny a modřiny. Kurkuma pomáhá zlepšovat hojení, čistí odumřelou a poškozenou tkáň, přičemž podporuje růst nových a zdravých buněk. Stačí práškem posypat místo problému.
Kurkuma je vhodná po operaci pro podporu hojení a prevenci tvoření jizev. Je to také významná bylina při mnoha ženských obtížích a bylina důležitá pro srdce a játra. Posiluje srdce, snižuje cholesterol a působí preventivně proti srdečním chorobám či záchvatům. Čistí játra a mírně zvyšuje tok žluče. Přináší úlevu při emočním napětí a depresi, očišťuje od toxinů uložených hluboko v těle.
Kurkuma má analgetické vlastnosti - zmírňuje bolesti, antibakteriální a protiplísňové - působí na bakterie a ničí je (konzervuje potraviny), působí také protizánětlivě - proti různým zánětům, je silným antioxidantem a antiseptikem.Uklidňuje zažívání, uvolňuje křeče, posiluje imunitu, srdce, podporuje tvorbu a vylučování žluči za jater, ochraňuje buňky proti stárnutí, mírní ekzémy a záněty kůže, působí proti únavě, má antidepresivní účinky. Oživuje mozkovou činnost, je vhodná proto pro většinu starších lidí.
Kurkuma v kosmetice
http://www.wellnesslife.cz/wp-content/uploads/2013/10/kurkuma-l%C3%A9%C4%8D%C3%AD-ko%C5%99en%C3%AD-%C5%BEivota-300x190.jpgKurkuma zlepšuje jaterní a srdeční funkce, pomáhá při artritidě, cukrovce, napadá karcinogeny, její účinek zaznamenává i naše kůže, je obdivuhodně čistá!
Účinky kurkumy, jejích esenciálních olejů, jsou prokázány stovkami věděckých studií ze spolehlivých zdrojů, a tisíciletími každodenního používání miliónů lidí na celém světě.
Kurkuma podporuje dobrý stav a pěkný vhled kůže a pomáhá cirkulaci a výživě povrchu těla. Proto ji ženy v Indii používají jako pleťovou masku zdraví a krásy. Kurkuma čistí a vyživuje pleť pomáhá jí udržovat elastickou a mladistvou. Kůži hluboce pročišťuje, nevysušuje ji a udržuje ji hydratovanou a zářivou, používá se při ekzémech, akné i na pihy.
Největší léčivou sílu ze všech složek kurkumy poskytují éterické oleje a kurkuminoidy. Éterický olej z kurkumy je velice potentní částí rostliny protože je koncentrovanou směsí silných vzácných a unikátních molekul. Olej má protivirový, protibakteriální, protiplísňový a protiparazitální účinky.
Kurkuma v ayurvedě
Kurkuma je nejpoužívanější ajurvédskou bylinou. Všichni hledáme ty nejlepší lékaře a léčitele, snažíme se najít to, co nám umožní být zdraví, spokojení a mít radost. Kurkuma je jedním z nejlepších léčitelů na této planetě. Nejčastěji se používá na čištění krve a jako léčebný prostředek kožních potíží.
Kurkuma pomáhá na všech úrovních podpořit dobré zdraví. Zejména při oslabené imunitě působí jako přírodní regulátor optimálního zdraví a energie. Podle ájurvédy působí kurkuma dobře na všechny dóši, její chuť a účinek jsou především anti-kapha, snižuje tuk a hlen v těle. Jako mírné a ne příliš ostré koření je použitelná i pro typy pitta, především v kombinaci s hořkým a nepálivým kořením, působí na ně jako jaterní regenerace.
Kurkuma působí dobře v kombinaci s jinými bylinami, což přináší další vlastnosti a možnosti. Kurkuma vitalizuje naše tělo naší vlastní přirozenou léčivou energií tím, že posiluje zažívání a cirkulaci. Pomáhá také regulovat všechny tělesné systémy. Může být použita jako koření i jako medicína, je jednou z nejlepších očistných bylin.

Odhalte tajemství této skvělé byliny.
Vše o kurkumě
http://www.wellnesslife.cz/wp-content/uploads/2013/10/Kniha-kurkuma-198x300.jpg Kurkuma- ájurvédské koření života - Prashanti de Jager MSc,
Kniha Kurkuma by měla být přítomna v knihovně každého bylinkáře nebo každého, kdo se zajímá o své zdraví, rostliny a koření.
Kurkuma je skutečně kořením života, přináší energii života do celé naší bytosti.
Kniha o kurkumě je bohatým a dobře čitelným zdrojem informací, je dobrým rádcem v kulinářské oblasti i zdravotní. Překypuje informacemi o zdravotních účincích a tipech využití kurkumy k prevenci, posílení i zlepšení zdraví. Slouží i pro ti, kteří se zdravím zabývají profesně. Obsáhle se zabývá medicínským použitím kurkumy, nabízí ájurvédskou klasifikaci a kategorizaci, použití kurkumy v tradičních a běžných kuchyních, domovech, rituálech, kosmetice a lékárničce. Nenabízí žádná holá fakta, ale velmi podrobné a široké spektrum možností, jak kurkumu používat. Kniha o kurkumě obsahuje řadu vědeckých fakt, referencí z přírodní medicíny, lidové zvyky a zkušenosti a také úchvatný seznam použití podpořený vědeckými referencemi. Kniha o kurkumě zcela jistě ohromí laickou i veřejnou skupinu čtenářů. Potěší zejména i tím, že čtenář má všechny praktické informace i návody stále při ruce, zejména v době, kdy nám EU omezila šířit informace o léčivých účincích bylin. ČLÁNEK zde
Zajímavosti o kurkumě
autor v knize uvádí například:
http://www.wellnesslife.cz/wp-content/uploads/2013/11/kurkuma-trh-300x225.jpg♣ " Jak jsem putoval Indií, kurkuma se stávala zcela běžným jevem, nebo spíše zajímavostí, nejčastěji byla ke spatření červená kurkuma, sestra žluté kurkumy. Používá se jako t i l a k , červená tečka mezi obočím u většiny hindských žen a mnoha mužů. Tilak symbolizuje několik věcí, od manželství po zasvěcení. Jsem přesvědčen, že slouží jako medicína, neboť je aplikována na tzv. "třetí oko", což je velmi citlivé místo, a tudíž mimořádně vhodné na aplikaci bylin. Kurkuma pravděpodobně filtruje vnímání "třetím okem". Pravděpodobně také pomáhá udržovat dutiny v obličeji čisté a chrání před negativními vlivy.
♣ recept na krásu: V Indii běžně spatříte žlutě natřené obličeje místních žen. Pokud si nanesete na obličej vrstvu pasty vyrobené ze směsi kurkumy a mléka nebo vody, dáte tak svému obličeji jednu z nejlepších pleťových masek.
♣ kurkuma v kosmetice - kurkuma ke zkrášlování: zdraví je tou nejvyhlášenější kosmetičkou a kurkuma nám pomáhá býti zdraví. Konečný výsledek užívání kurkumy není pouze zářivá kůže ale vede také k harmonii těla a mysli. Kurkuma čistí a vyživuje pleť pomáhá jí udržovat elastickou a mladistvou. Kůži hluboce pročišťuje, nevysušuje ji a udržuje ji hydratovanou a zářivou, používá se při ekzémech, akné, na pihy
Jak používat kurkumu v medicíně, kosmetice, při podpoře imunity a celkového zdraví ? Tipy a recepty uvádí autor v knize o kurkumě.
Zajímavé kapitoly v knize o kurkumě
♦ kurkuma v ayurvedě a v historii, v medicíně,
♦ botanika a chemie, aromaterapie,
♦ kurkuma ke zkrášlování
♦ kurkuma jako první pomoc, kurkuma na bolest a záněty, výtečný antioxidant,
♦ kurkuma v kuchyni, koření života,
♦ recepty a příběhy,
♦ kurkuma a čakry, detoxikace, srdce a krev, dýchací systém, žaludek a střeva, ženský reproduktivní systém
kontakt pro objednání knihy:
Vladimír Mazal - Ájurvédské rodinné lázně v Českém ráji
www.ajurv.cz, mazal@ajurv.cz
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ôk ôk | 7. července 2015 v 16:30 | Reagovat

Nedávno jsem četl článek, že v téhle podobě je využitelná jen na 1%. Už nevím, kde to bylo.

2 Vesna Vesna | E-mail | 7. července 2015 v 21:37 | Reagovat

Aby sa pri vnútornom použití liečivé látky z kurkumy správne vstrebali je nevyhnutné súčasne zjesť aj čierne korenie. Piperín obsiahnutý v čiernom korení je tým spúšťačom. O tejto dôležitej maličkosti som sa v článku nedočítala,ale možno som to prehliadla.
Nezabudnite - súčasne s kurkumou aj štipku čierneho korenia.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.