Gazeta Wyborcza: RF a Čína se stávají silou, na niž Západ nestačí.....

20. července 2015 v 14:54 | prvopodstata
....no bodejť by stačil, když celému západu a hlavně júesej dochází dech.....

Vladimir Putin a Si Ťin-pching


Úřady Ruska a Číny vytvářejí společným úsilím projekt, který značně upevní jejich mezinárodní pozice, píše polský publicista Dawid Warszawski v listě Gazeta Wyborcza."Evropa, která jen těžko zvládá trojí krizi (řeckou, ukrajinskou a migrační), si skoro nevšimla nedávného trojího summitu BRICS, Eurasijské ekonomické unie (EEU) a Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS). A to je škoda", píše Warszawski.
Podle jeho názoru mohou rozhodnutí přijatá v rámci summitů ovlivnit budoucí osud Evropy.
BRICS
© Sputnik/ Alexej Kudenko
Vedoucí představitelé Ruska a Číny podnikají kroky ke sjednocení Nové hedvábné cesty s ruskou Eurasijskou ekonomickou unií, a vytvářejí tím společný ekonomický prostor beze cla od Pekingu až po Minsk, píše publicista.
Dominujícím partnerem bude Čína, a Rusko zajistí bezpečnost Cesty, soudí Warszawski a uvádí názor Alexandra Gabujeva z Moskevského Carnegieho centra, který označil Čínu za banku, a Rusko - za mohutnou zbraň.
Avšak jestliže je Hedvábná cesta převážně ekonomickým projektem, pak ŠOS, který přijal do svých řad Indii a Pákistán, hraje geopolitickou a strategickou roli. Sjednocuje prakticky stejný počet jaderných velmocí, co i BR OSN, a perspektiva členství Íránu (hned po zrušení sankcí) tento trend ještě zesílí, tvrdí autor článku.
"Před našima očima ztrácí Západ úlohu jediného ručitele bezpečnosti pro země zachvácené konflikty. ŠOS má na to síly a prostředky", podotýká Warszawski.
Stane-li se svaz čínské ekonomiky a ruských zbraní opravdu skutečností, objeví se geopolitická síla, s níž bude moci Západ jen těžko soupeřit, uzavírá autor článku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | E-mail | 20. července 2015 v 15:29 | Reagovat

Masívne vojenské cvičenia NATO pri ruských hraniciach : https://www.youtube.com/watch?v=giE5qSm3YRE

2 .lak .lak | 20. července 2015 v 21:00 | Reagovat

To je jednoduché nemají tam trupely co by voliče prodali. Naposledy za yeltzina.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.