Dodatek k dnešnímu zdravému dni.....

8. července 2015 v 10:54 | prvopodstata tm převzato
....co nám čechům cpou všechno do potravin. Asi je přestanete jíst. Ano znovu a opět platí, "tráví nás tady jako krysy". Jinak se to slušně už nedá říci.....


Rozdíly mezi potravinami vyrobenými pro Česko a Německo existují

2.7.2015

Mezi spotřebiteli mají někteří jasno - potraviny vyráběné pro Českou republiku jsou jiné než třeba pro Německo. Jak je to ve skutečnosti, zjišťoval tým odborníků z Vysoké školy chemicko-technologické. U některých potravin a nápojů rozdíly skutečně prokázal.
Testováno bylo celkem 24 výrobků, od limonád až po lančmít, které se v Česku a Německu prodávají pod stejnými značkami a pocházejí vždy od jednoho výrobce. Test iniciovala europoslankyně Olga Sehnalová, která se zabývá spotřebitelskou problematikou. Složení osmi výrobků určených pro německý trh se výrazně lišilo od těch určených pro Česko. Jedním z nejmarkantnějších příkladů je Luncheon Meat Tulip, který byl v Německu vyroben z vepřového masa a v České republice ze strojně odděleného drůbežího separátu. Rybí prsty Iglo určené pro český trh pak měly o 7 % nižší obsah masa.
Limonády Pepsi Cola a Sprite byly v Německu slazené cukrem, v ČR fruktózovo-glukózovým sirupem. Česká Sprite navíc oproti německé obsahovala sladidla aspartam a acesulfam. Stejný rozdíl ve sladidlech byl i v ledovém čaji Nestea Ice Tea lemon, česká varianta navíc obsahovala o 40 % méně čajové složky. Třeba káva Jacobs Krönung měla v ČR o třetinu více kofeinu.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<Rozdíly byly i v dalších výrobcích. Německý jogurt Danone byl barvený červenou řepu, český karmínem a koncentrátem z mrkve. V obou případech se ale jednalo o přírodní barviva. Český jogurt také obsahoval o něco méně tuku. Méně tučná byla i česká Rama, která se v německé variantě prodává jako sedmdesáti procentní tuk, česká má však pouze 60 % tuku.
Součástí testování bylo i senzorické hodnocení, v němž odborníci při slepém testu určovali, který z výrobků by preferovali. Nelze říci, že by preference směřovaly výlučně k výrobkům prodávaným v Německu. Mezi limonádami s rozdílnými sladidly, kávou a lančmítem dopadly preference nerozhodně. Český jogurt Danone pak dokonce vyhlásili za chutnější. Souboj chutí prohrály pouze margarín, rybí prsty a ledový čaj.
Z výrobků, které by měly být složením obdobné, jako chutnější vyšly české jahodové marmelády Schwartau či pomerančové džusy Pfanner, na německé straně pak u hodnotících vyhrály párky Meica a borůvkové jogurty Mueller. U zbylých výrobků pak byly preference srovnatelné.
Výrobci rozdíly u potravin nevyvracejí, většinou se však odvolávají na to, že se snaží vyhovět cenové a chuťové preferenci spotřebitelů. Danone se také rozdíl v tučnosti jogurtů pokusilo vysvětlit rozdílnou stravou krav, z jejichž mléka je jogurt vyroben. To je však z hlediska výrobního procesu vyloučeno. Výrobce limonád pak ve svém vysvětlení tvrdil, že jeho výrobek sice obsahuje méně cukru, je však o to zdravější a s méně kaloriemi.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | 8. července 2015 v 12:38 | Reagovat

Ano, rozdíl obsahu výrobků je a bude, jde o preferenci spotřebitelů, pokud jejich preference je hlavně cena, pak dostanou za dobrou cenu šračky, mne to mrzí, protože vlivem ekonomické situace a právě té preferenci ceny si nemohu koupit kvalitní potraviny, naštěstí, v řetězcích se občas něco kvalitního najde, mezi regálama sušenek a oplatek plných palmového oleje se občas najde jedno či dvě balení těch kvalitních, tuhle jsem omylem našel v tesku nizozemské oplatky, sic větší balení ale v přepočtu na 100g za rozumných 24,- a rozhodně chutnají než zaprodaná značka opáfia... bohužel lidé jsou také zvyklý na starou značku ale nesledují, že se změnila receptura, leč cena zůstala stejná, tak mne napadá, kde ten zisk pak skončí? třeba v knédlu mají tuňáka či sledě za dobrou cenu s nesračkoidním obsahem opravdu dobré ryby, tím chci naznačit, čtěte etikety, čtěte veškeré informace, jestli se vám výrobek nezamlouvá, nekupujte jej a pokud je Vám to jedno, nedivte se pak zdravotních komplikací z takovýchto potravin... Znám pár lidí, kteří prostě nad tímto mávnou, prostě jim to chutná, chtějí to jíst a informace, že jejich zdravotní stav se odvíjí právě od takové stravy, opět nad tím mávne, je mi jich opravdu líto... jak říká staré heslo z válečného období: raději býti dlouho hladoven, než-li směti rychle otráven...

2 ôk ôk | 8. července 2015 v 14:53 | Reagovat

Čechům jsou úspěšně podstrkávaný šizený blafy, protože si to prostě zaslouží. Mají jasně menší kulturnš-kulinářskou úroveň než "západ". Důkaz: http://www.borovan.cz/18052/kucharka-ladi-hruska-utrzila-pres-50-milionu-korun
Jaktože tehle kulinářský zlý sen, odpad, brak, humus bez úrovně, je tady bestsellerem? No protože tak to populace bez nějaké rozumné úrovně chce. Chce vysolit peníze za brak.

3 Formis Formis | 8. července 2015 v 15:34 | Reagovat

Přesně jako Nullandová - Fu*k EU
Fu*k obchodní řetězce.
Kam ale chodit nakupovat potraviny?
Pěstovat si je sám na zahrádce není řešení. Když člověk dře v zahraničních montovnách celou šichtu, není na to tolik prostoru.

4 FL FL | 8. července 2015 v 23:38 | Reagovat

DAILY MAIL: RUSKÁ SUPERZBRAŇ „VYPNE" ZBRANĚ NEPŘÍTELE!
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/6250-daily-mail-ruska-superzbran-vypne-zbrane-nepritele

5 FL FL | 8. července 2015 v 23:58 | Reagovat

Jak východní Evropa 1989 zachránila USA.
http://aeronet.cz/news/jak-vychodni-evropa-1989-zachranila-usa/

6 FL FL | 9. července 2015 v 0:02 | Reagovat

Pád Evropy se blíží? Internetem se šíří tento nebezpečný text.
http://orgo-net.blogspot.cz/2015/07/pad-evropy-se-blizi.html#more

7 Sys Sys | 9. července 2015 v 1:33 | Reagovat

Kyberválka v přímém přenosu ?
(jak to bude vypadat ráno nevím, ale teď probíhá):
http://proinvestory.cz/kybervalka-v-primem-prenosu

8 anna anna | 9. července 2015 v 6:58 | Reagovat

proc nebezpecny? vzdyt je to pravda do puntiku.

9 bantustan bantustan | E-mail | 9. července 2015 v 18:17 | Reagovat

Šefík sudetských zahrádkářo POSSELT ,kypící NADMĚRNÝM ZDRAVÍČKEM jistě ZDRAVĚ vycítil správnost RUŠENÍ REVANŠE...Čím by se milí zahrádkáři v ČECHÁCH ŽIVILI. DUKSEL dováženým odpadem..To si fnuknou v Mnichově při OPRAVDU MASOVÉ klobáse...

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.