Uprchlíci nás neohrožují, Angličané se chovají hůř, hlásí Češka z Kosu

3. června 2015 v 8:17 | prvopodstata tm mailem |  Články
....pro vyváženost zpráv kopíruji článek, který jsem dostal mejlíkem a měl by být určen pro ty, kterí chtějí navštívit ostrov KOS v Řecku.
Nemohu tvrdit, že tomu tak je. Udělejte si obrázek z rozhovoru sami.

Uprchlíci nás neohrožují, Angličané se chovají hůř, hlásí Češka z Kosu

3. června 2015 6:25
Z řeckých ostrovů přicházejí v posledních dnech zprávy o přílivu uprchlíků. Symbolem problémů se stal ostrov Kos. Jeho obyvatelka, Češka Linda Koulias, však katastrofické scénáře mírní. Život se jí s příchodem migrantů nezměnil. V rozhovoru pro iDNES.cz uvedla, že mnozí britští turisté se chovají hůř než běženci.
Do Řecka se uprchlíci vydávají na malých nafukovacích člunech. Na snímku uprchlíci po vylodění na ostrově Kos (31. května 2015) | foto: AP
Cestovní kanceláře tvrdí, že Kos nemá žádné problémy s přistěhovalci. Jak to vidíte vy?
Kos problém s přistěhovalci má, a to z toho pohledu, že jsme jejich přestupní stanicí. Problém s přistěhovalci máme také kvůli negativní reklamě. I přesto, že naši bezpečnost nijak neovlivňují.

Linda Koulias

Žije na řeckém ostrově Kos již 12 let. Bydlí přímo ve stejnojmenné metropoli na předměstí Lambi. Pracuje v logistice v místní importní společnosti. Veškerá práce na Kosu je podle ní navázána na turismus. "Všichni máme práci jen díky turismu. Když turismus nebude, nebudeme mít komu prodávat naše zboží, protože na něj lidi nebudou mít," uvedla pro iDNES.cz
Cestovky také uvádí, že se počet uprchlíků na Kosu oproti loňsku zvýšil minimálně. Podle statistik ale loni na Kos za stejné období připlulo několik desítek migrantů, letos už 7 500. Na ostrově přitom žije asi 33 lidí celkem. Opravdu není znát, že se počet přistěhovalců zvýšil takto razantně?
Dovolím si to poupravit. Na Kosu žije asi 35 tisíc obyvatel na 292 kilometrech čtverečních. Imigranti, kteří tady momentálně pobývají, jsou na 50 metrech čtverečních před policejní stanicí a v objektu, který není používaný a je vzdálený od jakéhokoli centra dění a turistických oblastí. Odhaduji, že jich zde čeká na vyřízení dokladů asi 500 až 800, kteří se neustále obměňují. Zhruba 70 až 80 jich denně odjíždí a 50 až 100 přijíždí. Na chodu Kosu to tedy není znát.
Z fotografií zpravodajských agentur to ale nevypadá, že jsou uprchlíci jen u policejní stanice.
Ta oblast, ze které jsou tyto fotografie, jsou opravdu jen z okolí před policejní stanicí. Za ní se dokonce nachází Hippokratův platan, kam se vodí turisté, aby jim byla vysvětlena historie moderní medicíny. Já osobně jsem tam nikdy žádného uprchlíka nepotkala. Nemůžu popřít, že je potkám na ulici, jak se procházejí. Policejní stanice se navíc nachází hned před pláží.
Jak místní lidé reagují na uprchlíky? Pomáhají jim, nebo jim vadí?
Místní obyvatelé jsou velice ochotní a milí lidé, kteří chápou, že se uprchlíci dostali do složité situace a jsou si plně vědomi, že nás sem nepřijeli okrádat, zabíjet, či nám nějak ubližovat. Chápou, že se uprchlíci snaží utéct před válkou, zachránit své rodiny a najít pro sebe a své blízké svobodu. Pokud by nám tady škodili, mohli by se s jakoukoli svobodou hned rozloučit.

Řecké ostrovy zaplavili migranti. Je to tu nechutné, stěžují si turisté

Jak konkrétně uprchlíkům pomáháte?
Je nám jich líto, ale pomoc se omezuje pouze na jídlo, které je většinou dováženo z místních kostelů. Tihle lidé nemají možnost si nabalit kufry plné oblečení. Mají před sebou dlouhou cestu a nemohou tahat z přestupní destinace oblečení a další věci.
Jak velká rána může být pro místní turismus současná uprchlická vlna?
V případě, že vše zůstane tak, jak je - myslím tím, že jsme pouze přestupní stanicí - tak skoro žádný. V případě, že se o nás budou média vyjadřovat jako o zaplavených "Kosácích", tak velmi ošklivý. Nepřipadá v úvahu, že by zde imigranti měli zůstávat. Nemáme jim co nabídnout. Zatím jim můžeme dát jídlo, ale kdybychom kvůli utlumení turismu neměli co jíst ani my, tak by měli smůlu.
Jaký je postup místních úřadů po tom, co pobřežní stráž uprchlíky zachrání z moře?
Uprchlíci většinou podstoupí lékařskou prohlídku a jdou se hned zapsat na policejní stanici, kde jim vezmou otisky prstů a jejich dosavadní doklady. Následně jim policie vydává asi pět dokumentů, které jim dovolují dále vycestovat. V okamžiku, kdy dostanou tyto dokumenty, si jdou zaplatit cestu na loď a odjíždějí do Athén.

Fotogalerie

Do Řecka se uprchlíci vydávají na malých nafukovacích člunech. Na snímku uprchlíci po vylodění na ostrově Kos (31. května 2015)
Do Řecka se uprchlíci vydávají na malých nafukovacích člunech. Na snímku uprchlíci po vylodění na ostrově Kos (31. května 2015)
Do Řecka se uprchlíci vydávají na malých nafukovacích člunech. Na snímku uprchlíci po vylodění na ostrově Kos (31. května 2015)
Do Řecka směřují zejména uprchlíci ze Sýrie a Afghánistánu (31. května 2015)
Jak rychle jsou uprchlíkům vyřizovány doklady?
Policie dělá, co může. Trvá to asi dva až tři dny.
Vy osobně se nějak angažujete v pomoci uprchlíkům?
Angažuji, stejně jako všichni ostatní. Nosím do kostela věci první pomoci jako pleny, dětské mléko, jogurty, toaletní papír. Kostel pak tyto věci přerozděluje.
Co říkáte na názory některých turistů (zejména z Británie), kteří tvrdí, že se z ostrova Kos stal "špinavý ostrov" který vypadá jak "uprchlický tábor"?
Upřímně? Měl byste se přijet podívat na to, co tady vyvádí angličtí turisté v průběhu letní sezony. Jejich alkoholické hýření je ostudné. Normální cestovní kanceláře dělají výlety po ostrově. Anglické cestovky dělají výlety do uličky Barstreet, kde začnou v deset večer a končí v šest ráno a vypijí jeden bar po druhém. Potom leží na ulicích a lavičkách. Když vedeme děti do školy, tak se kolikrát válí po ulici. Ať si nejprve zametou před vlastním prahem.
Jaký je váš názor na současnou uprchlickou politiku EU? Souhlasíte s kvótami?
V historii se vždy migrovalo, a to na všech kontinentech. Souhlasím s tím, že se těmto lidem musí nějak pomoct. Vím, že je v Česku spousta nevole vůči tomuto stavu, ale možná bychom se měli ptát, kdo to zavinil. Najít opravdového viníka té války a nikoli vinit lidi, kteří za to de facto nemůžou a jediné co dělají, je to, že volají o pomoc. Já být na jejich místě, taky bych také migrovala a věřila bych, že se snad najde někdo, kdo mi pomůže.

Uprchlická krize

Jsou podle vás kvóty na přerozdělení uprchlíků potřeba, když s migranty na Kosu podle všeho nemáte žádné velké problémy?
Myslím, že ano. Státy, které jsou v EU, se zavázaly mít společnou politiku, a to nejen v dobrém, ale i špatném. Je to takové manželství a nejde nechat jednu zemi z tohoto společenství potopit. A pokud se nějací Češi rozčilují, že mají přijmout 1 400 uprchlíků, tak se na mě nezlobte, ale spočítejte všechny Vietnamce a Ukrajince, kteří jsou v Česku už dlouho. Jen nedorazili všichni najednou a rozhodně jich je daleko víc. Chápu, že se lidé bojí, ale odsuzovat někoho za jiné náboženství? Já jsem ateistka, můj manžel ortodoxní Řek a moje nejlepší kamarádka Židovka. A co má být?
Co si myslíte o názorech mnohých lidi, že by se uprchlíkům nemělo pomáhat a měli by se nemilosrdně vracet zpět do domovských zemi?
Moc si za ně přeji, aby se nedostali do stejné situace a aby nemuseli poznat ten strach a bezmocnost, které uprchlíky provázejí.
Jak by se podle vás měla uprchlická krize řešit?
V ideálním světě? Mělo by se přestat válčit. Spojené státy a Evropa se neustále kasají, jakou máme válečnou moc v podobě NATO a že Islámský stát je pro ně malé sousto. Tak proč už to neskončí? Copak ten "malý" Islámský stát má na to porazit Evropu a USA dohromady? Bohužel se obávám, že je za tím něco víc, ať už je to otázka ropy, nebo něčeho jiného. Nikomu se do toho nechce moc šťourat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 rad rad | E-mail | 3. června 2015 v 20:32 | Reagovat

Jo akorat ze: Anglani privezou prachy. Anglani se za tyden sbali a vypadnou, anglani nebudou chtit po Recku prachy. Kecy.

2 Martin Martin | 4. června 2015 v 1:38 | Reagovat

Jak hned čtu rozhovor pro iDnes.cz,tak je mi jasný,že daná paní ani nemusí existovat, další balamucení oveček.... A k tomuhle

------------------------------------------
Co si myslíte o názorech mnohých lidi, že by se uprchlíkům nemělo pomáhat a měli by se nemilosrdně vracet zpět do domovských zemi?
Moc si za ně přeji, aby se nedostali do stejné situace a aby nemuseli poznat ten strach a bezmocnost, které uprchlíky provázejí.
-------------------------------------------

Klasické vytváření pocitu viny v čitatelích tedy občanech... Jeden z mnoha nástrojů manistream manipulace...

A pokud daná paní existuje,tak by si měla zajet například do Saudské Arábie nebo jiné muslimské země někde v Africe a procházet se po bulváru v bikinách, to by pak zažila strach a bezmocnost,kdyby se na ni vrhly muslimští chlapi.

Další demagogie pro ovečky..

3 Eva Eva | E-mail | 4. června 2015 v 15:27 | Reagovat

[2]:Nemusi mit ani bikiny, aby v Oslu, Malmo,Stockholmu, Parizi (zbytek si doplnte sam) urazu tezkeho dosla. V zemich v zalivu maji turiste predepsano, jak se musi oblekat.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.