Soud pro lidská práva: Diskusní portály jsou odpovědné za komentáře svých uživatelů

17. června 2015 v 12:22 | prvopodstata tm převzato |  Články

....je jasné, že to muselo přijít. Svoboda slova neexistuje....16. 6. 2015 16:09 (aktualizováno 16:51)
  • Podle evropského soudu pro lidská práva jsou majitelé diskusních portálů odpovědní za komentáře svých uživatelů.
  • Rozhodnutí může ovlivnit fungování internetových portálů v celé Evropské unii.
  • Právní zástupci se u soudu snažili argumentovat svobodou slova. Proti rozsudku se již nelze odvolat.
Právní zástupci zpravodajského webu se u soudů zaštiťovali svobodou slova - ilustrační foto.
Právní zástupci zpravodajského webu se u soudů zaštiťovali svobodou slova - ilustrační foto.
autor: Shutterstock
Evropský soud pro lidská práva dnes potvrdil odpovědnost portálu za urážlivé komentáře svých uživatelů. Rozsudek v případu velkého estonského zpravodajského webu může mít dopad na fungování portálů ve všech členských zemích Rady Evropy, k nimiž patří také Česká republika.
Soud rozhodoval v případu sporu o hanlivé a výhružné komentáře na portálu Delfi, jednom z nejnavštěvovanějších zpravodajských webů v Estonsku. Anonymní uživatelé na něm v roce 2006 uráželi provozovatele lodní dopravy k místním ostrovům, který nechal trasu v zimě prorážet ledoborci. Znemožňoval tím vznik levnější a časově méně náročné trasy pro automobily po silném ledu.
Dopravní společnost provozující trajekty portál zažalovala. Estonské soudy jí daly za pravdu a v roce 2008 uložily portálu Delfi peněžitou pokutu ve výši 5000 estonských korun, asi 8700 korun.

Právní zástupci zpravodajského webu se u soudů zaštiťovali svobodou slova. Podle soudců Evropského soudu pro lidská práva ale neodstranili provozovatelé portálu Delfi urážlivé komentáře dostatečně rychle. Učinili tak totiž až na žádost dopravní společnosti šest týdnů po zveřejnění článku, pod kterým se objevily.
Úterní verdikt by mohl mít vliv na provozovatele internetových stránek ve všech 47 zemích Rady Evropy. Jejími členy jsou kromě 28 států Evropské unie také Švýcarsko, Norsko, Turecko i většina zemí jihovýchodní a východní Evropy, včetně Ruska a Ukrajiny.
Proti rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva se už nelze odvolat.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.