Německý top bankéř: Rusko a Čína porazí hegemonii USA.....

17. června 2015 v 15:59 | prvopodstata tm převzato |  Články
....zajímavý článek z německých novin.....
Folker Hellmeyer, hlavní ekonom Bremer Landebank, nemá žádné pochybnosti o budoucnosti globálního ekonomického systému. Osa Moskva-Peking-BRICS údajně převálcuje starého hegemona USA. Tyto země mají dost Západu, protože chtějí pokračovat v dlouhodobé strategii a ne v oportunismu. Evropská unie bude pravděpodobně mezi poraženým, kvůli jejich slepé sankční poslušnosti.
Folker Hellmeyer
Folker Hellmeyer
German Economic News: Země EU hlásí pokračující ztráty z důvodů proti-ruských sankcí. Jaké škody již sankce způsobily, podle vašeho odhadu?
Folker Hellmeyer : Škody jsou mnohem komplexnější, než ukazují statistiky. Pojďme začít s ekonomikou a s dosud nahromaděnými škodami. Pohled na snížení německého exportu o 18% v roce 2014 a 34% v prvních dvou měsících roku 2015, zahrnuje pouze primární ztráty. Existují také sekundární dopady. Hospodářství evropských zemí se silnými podnikatelskými vazbami s Ruskem, mimo jiné Finsko a Rakousko, trpí masivně. V důsledku toho tyto země méně nakupují i z Německa. Navíc, s cílem obejít sankce, evropské konglomeráty zvažují vytvoření výrobních zařízení na nejvyšší úrovni s účinnosti v Rusku. Proto jsme prohráli tento potencionální kapitál, který je základem naši prosperity. Rusko tento kapitál vyhraje.
German Economic News: Není jasné, zda sankce v dohledné budoucnosti skončí. Jak vysoká může být ztrátová částka, zejména pro německou exportní ekonomiku?
Folker Hellmeyer : Německo a EU ekonomickou spolehlivost vůči Rusku zpochybnili. Tato vzájemná důvěra byla Německem a EU poškozena. Bude trvat několik let, než se podaří tuto důvěru obnovit. Zabere to až pět let mezi podpisem a poskytnutím vývozu německých a evropských zemědělských plodin. Společnost Siemens byla z tohoto důvodu vyhozena z velkého projektu. Společnost Alstom prohrála smlouvu na stavbu železnice Moskva-Peking atd. Budoucnost škod nelze přesně kvantifikovat, ale budou určitě významné.
Navíc, v rámci Shanghai Corporation a země BRICS, osa Peking-Moskva plánuje projekt největšího hospodářského růstu v novodobé historii. Konstrukci euroasijské infrastruktury z Moskvy do Vladivostoku, do jižní Číny a Indie. Do jaké míry vidí rozvíjející se země politiku sankcí EU a Německa v těchto megaprojektech, jako urážku nejen proti Rusku, se teprve uvidí.
German Economic News: Kdo nakonec tuto škodu zaplatí?
Folker Hellmeyer : Měřitelné škody se skládají ze ztráty růstu, ušlé mzdy, ztráty příspěvků do sociálního systému a ztráty daňových příjmů. To platí pro posledních 12 měsíců a nadcházející roky. To znamená, že lidé z Německa a EU zaplatí za ztracenou prosperitu a stabilitu. Neměřitelná škoda je zvýšené geopolitické riziko pro občany EU.
German Economic News: Podíváme-li se na situaci na Ukrajině střízlivým pohledem, vypadá to, že vláda v Kyjevě má především zájem udržet situaci ve varu, aby mohla nadále dostávat nové úvěry. Promluvil si s nimi vůbec někdy zcela jasně některý ze západních politiků?
Folker Hellmeyer : Je to vskutku iritující. Lidé, kteří nejsou zaměřeni jen na "západní kvalitní média" jsou překvapeni, jak média maskují kyjevskou agresi a jsou znepokojeni nad diskriminačními zákony, které kyjevská vláda zavádí, a které zdaleka nejsou v souladu se západními hodnotami a demokracií. Faktem je, že po ukrajinském převratu, byli oligarchové spřátelení s Moskvou, vyměněni za oligarchy spřátelené s USA. Jedná se o geopolitiku, ze které těží třetí strana, ale rozhodně ne Německo, EU, Rusko nebo Ukrajina.
German Economic News: Ministryně financí Natalie Jeresko, bývalá zaměstnankyně amerického ministerstva zahraničí, získala ukrajinské občanství pouze jeden den předtím, než složila přísahu. Je tato bývalá investiční bankéřka prostě tak bezkonkurenčně dobrá, nebo za tím stojí něco jiného?
Folker Hellmeyer : Já ji neznám osobně. Mnoho o ní bylo napsáno. To má za následek vytvořit si obraz, který neumožňuje termín "bezkonkurenčně dobrá". Skutečnost, že významné pozice v ukrajinské správě obsazuje externí personál s extrémní vazbou na Spojené státy a jejich instituce, zdůrazňuje geopolitický charakter ukrajinského převratu.
Prominentní postava nedávné německé politiky, která již není v úřadu, uvedla na bilaterálním jednání, že americká geopolitika se dá nejlépe popsat jako šachová hra s ukrajinskými krvavými pěšci a na druhé straně šachovnice proti Moskvě a Pekingu. Sdílím tento názor.
Faktem je, že rozvíjející se země se stávají emancipované od americké hegemonie. To se stává evidentní s vytvořením institucí konkurujících Světové bance a MMF. To se samozřejmě nelíbí zatím ještě převládajícímu hegemonu. Současný chaos v Afghánistánu, Iráku, Sýrii, Libyi, Egyptě a Ukrajině je dokladem jasně rozeznatelného boje o moc. Copak chceme ve všech těchto zemích nastolit demokracii? Podívejme se na výsledky.
German Economic News: Několik zemí EU, jako je například Itálie, Rakousko a Maďarsko, stále vystupují proti sankcím. V Německu ale převažuje téměř strašidelná jednota. Proč tomu tak je?
Folker Hellmeyer : Německý občan je nasycen. Navzdory ztráty podnikání, se mu pořád daří dobře. Další dovolená je za rohem. Německá média hovoří politicky korektně, směrem k americké geopolitice a tak činí i politici. Politické a mediální vyrovnání tohoto problému je velice efektivní.
German Economic News: Jaký dopad mají sankce na německo-ruské vztahy?
Folker Hellmeyer : Vztahy na politické úrovni jsou přerušeny. Přesto je na obou stranách stále udržován dialog. To je obecně pozitivní. Zklamání Moskvy zejména vzhledem k německé politice je masivní. V Moskvě zaznívá realistické hodnocení, co se týče německých a evropských schopností formulovat a vést politiku nezávislou na USA a jejich vlastních zájmech. V podnikatelské sféře to vypadá jinak. Oni se připravují na den D po sankcích. Nicméně, rychlé oživení na úroveň před krizí, je nepravděpodobné. Rusko je medvěd. Rusko již buduje nové zásobovací trasy, kterých se kvůli sankční politice prostě nevzdá. Svévolnost může být "populární" na Západě, ale ne v Moskvě. S každým dalším dnem, který přichází se sankční politikou, si ujídáme z naší budoucnosti.
German Economic News: Jaký mají sankce vliv na národní ekonomiky EU?
Folker Hellmeyer : Nechali jsme si utéct růst vývozu, nechali jsme si utéct mírové dividendy. My reformujeme slabé země eurozóny a obnovujeme jejich mezinárodní konkurenceschopnost za tvrdých podmínek a poté je zbavíme trhů. Ví levá ruka německé a EU politiky, co dělá ruka pravá?
German Economic News: Jaké vidíte riziko pro evropské banky?
Folker Hellmeyer : Tato rizika jsou do značné míry zvládnutelná. Monitoring, který byl proveden za pomocí vrchního dozoru je účinný, a neumožňuje dlouhodobé nehody.
German Economic News: Proč velké organizace, jako je Federace německého průmyslu (BDI) mlčí?Člověk by si myslel, že důvod, proč existují, je zastupovat zájmy průmyslu.
Folker Hellmeyer : Existuje značný rozdíl mezi veřejným prohlášením těchto organizací a jejich vnitřním stavem. V souvislosti s jejich veřejnými prohlášeními jsem zklamaný. Jednají politicky korektně. Poltická korektnost je omezení správnosti a tudíž nesprávná podle definice.
Pro exportní ekonomiku je otázka sankční politiky výrazná a pro některé firmy má existenční význam.
German Economic News: Opovržení, které americká vláda ukazuje v jednání s Evropany je opravdu velice pozoruhodné ("NSA, fuck EU"). To evropští politici nemají žádnou sebeúctu nebo jsou příliš zbabělí?
Folker Hellmeyer : Každý, kdo je opravdovým demokratem a bere své povinnosti vůči své republice vážně, kdo nešlape po vlastním právu k sebeurčení, musí být z těchto závěrů vyloučen. Ti, kteří jsou opakem, mají manko v respektu těchto hodnot. Já ale nejsem ta pravá osoba, která by se měla k tomu vyjádřit. Musíte se na tyto otázky ptát našich politiků.
German Economic News: Nedostatečná podřízenost vůči Washingtonu je agresivně označována jako: "Putinova hlasná trouba", "Putinův troll", nebo "Putinův našeptávač". Stála už nás studená válka část naší demokratické svobody?
Folker Hellmeyer : Na konci roku 2007, jsem formuloval v předmluvě svou knihu "Endlich Klartext" : "First the free markets die, then democracy!" V této knize jsem také analyzoval hegemonický americký systém. Současné geopolitické konflikty jsou zneužívány k bourání demokratických svobod s neuvěřitelnou rychlostí. Mám mnohem větší starosti, než kdy jindy. V současné době se vypořádávám s termínem "teror hlavního proudu." Předstíráme, že jsme tolerantní a pluralitní. Ale pokud se vaše názory liší od hlavního proudu v politicky citlivých otázkách, riskujete, že budete izolováni a očerněni. Tento vývoj je v rozporu s tvrzením demokracie a svobody. Ano, aktuální konflikt nás stál naši demokracii.
German Economic News: Jak pokračuje konflikt? Je možné, že se Američané a Rusové dají opět dohromady-třeba kvůli Islámskému státu nebo Sýrii?
Folker Hellmeyer : Dle mého názoru bylo o konfliktu již rozhodnuto. Osa Moskva-Peking-BRICS vyhrává. Už mají dost Západu. V roce 1990 se tyto země podílely na zhruba 25% světového hospodářského výkonu. Dnes představují 56% světového hospodářského výkonu a 85% ze světové populace. Kontrolují asi 70% světových devizových rezerv. Každoročně rostou v průměru o 4-5 %. Vzhledem k tomu, že Spojené státy nebyly připraveny sdílet mezinárodní síly (např. MMF a Světová banka), tak rychle se rozvíjející země budují svůj vlastní finanční systém. To je budoucnost.
V současné době byla EU zatažena do konfliktu, který způsobily USA, protože Spojené státy nechtěly sdílet moc a stále ještě nechtějí, což sterilizuje EU v jejich rozvojových příležitostech. Čím déle budeme prosazovat tuto politiku v rámci EU, tím vyšší bude cena a tím hůř budeme bráni jako partneři dialogu.
Bez Moskvy a Pekingu nebudeme schopni vyřešit na světě žáden problém. USA by měly skutečně jednat mnohem více pragmatičtěji. Nedostatek vlastní agendy EU a Německa z nás dělá poražené.
DWN/ svobodnenoviny.eu
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.