Tajemný cizinec

23. března 2015 v 23:54 | Jiří Woodman |  OdlehčeníPřed časem mě požádal můj velice dobrý kamarád jestli bych si neudělal čas a poslechnul si jedno dílo od Marka Twaina a řekl mu co si o tom myslím. Byl čas vánoc, měl jsem volno, prý je to dobré a tak jsem to přelouskal. Byla to čtyřhodinová záležitost, namluvéná předními českými herci. Přímo koncert mluveného slova. Byl jsem z toho docela štronzo, ale utíkala mi pointa. Pouštěl jsem si to před spaním a co se mi potom zdálo, se snu jen málo podobalo. Když jsem tento více než sto let starý příběh slyšel celý, něco mi na něm nesedělo. Záhy jsem zjistil, že Mark Twain na něm pracoval od roku 1890 až do své smrti v roce 1910. První tištěná verze díla byla vydána v USA posmrtně, v roce 1916, Twainovým životopiscem Albertem Bigelowem Painem, který upravil a spojil části původních Twainových rukopisů. Kniha vyšla pod názvem Mysterious Stranger, A Romance, což může být román, romance (středověká povídka) nebo taky pohádka, fantazie či dobrodružný román.

V roce 1969 vydala Kalifornská univerzita úplné kritické vydání pod názvem The Mysterious Stranger Manuscripts, které důsledně na základě Twainových rukopisů, zápisků a poznámek sestavil William M. Gibson. Přeji vám dobrý poslech.
j.w.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.