Číslo 2.

8. prosince 2014 v 19:54 | Jiří Woodman |  Symbolika

Číslo dvě

Genesis:
"Bůh řekl: "Ať je uprostřed vod obloha, aby oddělovala vody od vod!" Bůh učinil oblohu a oddělil vody pod oblohou od vod nad oblohou - a stalo se. Bůh nazval oblohu "nebe" a byl večer a bylo ráno, den druhý."


Symbolizuje dualitu, polaritu, protiklad i spojení. Spojením ženského a mužského principu v Jednotu, vzniká nový život. Platí tak u lidských bytostí, rostlin zvířat i ptáků, ale tento výsledek nikdy matematicky neznamená 1+1=2. Numerologicky je tedy Slunce 1. a Měsíc 2. Měsíc - Luna - Lůno, kolébka.

Couvání a Dorůstání měsíce, vzhledem k prvotnímu tónu C, kde druhým je D by už byla úplná spekulace. Je to stupnice vytvořená lidmi, stejně jako matematické zákony. Navíc, tyto dva tóny spolu nejsou v harmonii. Zákon rezonance nám však byl dán, podíváme se co na to vesmír.
Struny:
Na obrázku 2. vidíte strunu a její vibraci. Jedná se o stejnou strunu, ovšem jinak rozvibrovanou. Vidíte, že jako první volí oktávu, vibrační rozdělení napůl. Tento alikvotní tón, neboli vyšší harmonická frekvence symbolizuje číslo dvě. Dvojnásobek tónu prvotního, který povolil k souzvuku. Opět si strunu číslo dvě postavte a uvidíte to na vlastní oči. Již vidíte osmičku - oktávu, vidíte zřetelně symbol jin a jang , vidíte spojení dvou polarit i dělení buněk, když vzniká život.


Čakry:
2. čakra leží v oblasti pohlavních orgánů a je ve vzájemném vztahu se sluncem. Když je tato čakra plně aktivovaná, vyzařuje červenou, oranžovou, modrou a fialovou barvu. Této čakře je přidělena oranžová barva, element voda a smyslová funkce chuť. Toto energetické centrum je ve spojení s pohlavními žlázami a kontroluje nejen sexuální, ale i tvůrčí síly a schopnosti.
Zde se setkáváme se zkušeností tekutinového principu, 2. čakra souvisí s hospodařením tekutinami v lidském těle (moč, semeno). Vodní element čistí a tříbí, uvolňuje a odplavuje to, co se jako blokáda staví do cesty živoucímu proudu. V tělesné oblasti se to projevuje jako vylučující funkce ledvin a močového měchýře.
V duchovní úrovni je to symbolizováno uvolněním nahromaděných citů a uspořádáním blokovaných pocitů. Tím se otevíráme novým zážitkům a dojmům, abychom mohli svůj život stále a znovu objevovat a prožívat.
Aspekty 2. čakry se vztahují na sexuální energii, zvlášť na energii plození. Mezi sexuální a životní energií je bezprostřední souvislost, neboť neupjatý a přirozený postoj k sexualitě je v podstatě veselý, optimistický a má v důsledku toto i zesílenou životní energii. Tím je enormně poháněna i životní vůle. Naše mezilidské vztahy, obzvlášť ty k druhému pohlaví, jsou zcela rozhodně ovlivňovány funkcí druhé čakry.


Dvojka je tedy sekundárně za námi, chtěl bych jen dodat, že pokud vám připadá připodobnění Biblické genese, symboliky čísel, lidských čaker, hudby a rezonance povědomé, věřte mi, že mě taky.
Těším se na trojku a přikládám výklady odjinud.

S Láskou j.w.
Dvě
Dvojka byla označením protikladu či alternativy, sporu a rozpolcení, ale také spojení. Ve staroegyptských mýtech byl za první pár považován bůh země Geb a bohyně nebes Nut, kteří zplodili královské bohy Osirida a Isis. Podobně u starých Řeků byl prvním párem bůh nebe Uranos a bohyně země Gaia. Nebe od země odděloval Atlas, ale jejich setkání bylo počátkem života a plodivé síly. V numerologii označuje dvojka Měsíc.


Symbolika čísel v Bibli.
Dvojka je číslo protikladu, polarity, alternativy. Nejzávažnější úlohu má v náboženství staročínském, kde je všechno jsoucno ovládáno dvěma principy: jang je princip mužský, tvrdý, světlý, aktivní, kdežto jin je princip ženský, měkký, temný, pasivní. Celý vesmír je rozdělen do dvojic jang a jin: slunce a měsíc, nebe a země, muž a žena, vládce a poddaný, den a noc, léto a zima - to vše jsou jevové formy tohoto podvojného principu. Poněkud jiného druhu jsou dvojiny čili dyady bohů, známé z indického a staroíránského náboženství. V Indii to jsou Mithra - Varuna, Agni - Soma a Višnu - Šiva; v Íránu Ahura Mazda, doslova bílý pán, tedy bůh dobra, a proti němu Angra Mainju, doslova zlý duch, tedy bůh zla. Takto pojatý protiklad dobra a zla ovšem na biblické půdě nemá místo. Biblické dvojiny mají proto jiný ráz: buďto prostorový, totiž nebe a země, anebo časový, totiž tento věk a budoucí věk. Křesťanské bohosloví zná ovšem také dvojí smlouvu, starou a novou, a apoštol Pavel mluví o dvojím člověku, starém Adamu a novém Kristu (1Kor 15,45-49). Stará dogmatika mluvila o dvojí přirozenosti Kristově, božské a lidské. Mystika rozeznávala dvojí způsob života, jeden zaměřený dovnitř a druhý navenek, latinsky vita contemplativa et vita activa, který viděla ve dvojicích sester Líe a Ráchel či Marii a Martě. Souhrnem však lze říci, že se ve všech těchto uvedených dvojicích vždycky objevuje nějak myšlenka protikladu, polarity. A to je hlavní náplní symboliky čísla dvě. 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 9. prosince 2014 v 14:00 | Reagovat

Pěkně napsáno, díky. Těším se hlavně na čísla 6 a 7 :)

2 stenly919 stenly919 | 10. prosince 2014 v 0:35 | Reagovat

jj, pěkně napsáno, připojuji se k spídymu a kromě čísel, doufám, že se objeví i význam zvířat a symbolů. teda jestli to bude možné. Moc díky Jirko

3 sv. sv. | 19. prosince 2014 v 16:08 | Reagovat

Děkujem a těšíme na trojku. :)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.