Hold Islandu

13. června 2011 v 14:16 |  Články

Média nás zásobovala do posledního detailu o nepokojích v Egyptě a Libyi. Mlčela však o revoltách a příkladné ukázce občanské revoluce, která se odehrála před dvěmi lety na Islandu, kde občané donutili odstoupit vládu a přepsat ústavu.


Právě proto, že případ Islandu je modelem občanské revoluce, byl tento případ ututláván. Cenzura revoluce na Islandu je nejlepším důkazem jak se zachází s informacemi, které můžou být nebezpečné pro politickou a ekonomickou elitu.
Na Islandu lidé rezignovali na jakoukoliv podobu vlády, velké banky byly znárodněny a bylo rozhodnuto, že lidé nezaplatí dluhy, které vytvořili politici, protože je to problém špatné finanční politiky, ne lidí. V nové ústavě bylo zakotveno, že občan je hlavním politickým protagonistou, nikoliv politik.
Island je v současnosti nejlepším příkladem mírové a důstojné reakce veřejnosti proti této moci, která dovedla zem i celý svět ke krizi. Islandský model, který ukazuje, že politici musí mít strach z reakce lidí, pakliže nebudou jednat ve prospěch nich. Ne ale strach o život ale o svoji kariéru.
Umlčená fakta o Islandu:
V roce 2008 byla znárodněna největší banka. Měna se zhroutila, trh pozastavil svou činnost. Země zkrachovala.
2009. Obrovské protesty před parlamentem, lidé donutí k rezignaci předsedu vlády a celý jeho vládní blok.
Politici volají po splacení dluhu vůči Británii a Nizozemsku a to ve výši 3.500 milionů eur, což je částka, kterou má zem zaplatit v příštích 15 letech s 5,5% úrokem.
Rok 2010. Lidé jdou do ulic a vybojují si zákon o obecném referendu. V lednu 2010 ho prezident odmítne ratifikovat, a oznámil, že ho bude konzultovat s EU. Lidé jdou znovu do ulic. V březnu se koná referendum, jehož výsledek je, že 93% lidí odmítne zaplatit dluh vůči Británii a Holandsku.
Vláda byla donucena k tomu, aby zahájila vyšetřování, které má vyřešit právní odpovědnosti státních představitelů za krizi. Dojde k zatčení několika vedoucích bankéřů a manažerů. Interpol vydal rozkaz a všichni zúčastnění bankéři opouštějí zemi.
Lidé dávají dohromady novou ústavu, která není kopií dánské ústavy jako to bylo doposud.
Ústavodárné shromáždění složené z lidí přímo volených lidmi zahájilo svoji činnost v únoru 2011 a předložilo návrh ústavy na základě konsensu a doporučení. Musí být schválena parlamentem, který byl vytvořen po nových volbách.
Toto je stručná historie islandské revoluce: odstoupení celé vlády, znárodňování bank, obecné referendum, uvěznění odpovědných lidí za krizi a přepsání ústavy přímo občany.
Co se stalo na Islandu bylo pozorováno politiky jako je Merkelová, Sarkozy, Cameron, Zapatero, Berlusconi a další a vyhodnoceno jako nebezpečné pro jejich zkorumpovaný systém. Bojkot informací o Islandu byl striktně dodržován tisíci novináři v rámci veškerého korporátního tisku, rozhlasu a televize. Masmédiím vladní vyjednávači údajně nabídli i v některých zemích daňové úlevy výměnou za mlčení.
Ale přesto přeze všechno se islandská revoluce šíří po celé Evropě. Postavila se tomuto zkorumpovanému a neudržitelnému systému a dává světu lekci z opravdové demokracie. Po celém světě bude známa a oceňována, dříve nebo později, a to navzdory vládě politických a ekonomických elit, které zapříčinily celosvětovou krizi. Touha po svobodě nezná hranic!


Přeložil Rudolf Černý.


http://www.votoenblanco.com/Las-democracias-degradadas-de-Occidente-silencian-la-revolucion-civica-de-Islandia_a4122.html 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 sp sp | 13. června 2011 v 14:26 | Reagovat

Snad jte si nemysleli, že to banksteři Islandu odpustí.
http://www.zvedavec.org/vezkratce-5233.htm?PHPSESSID=1grl1tfre5s30v9dada4277bf1

2 Woodman Woodman | 13. června 2011 v 20:52 | Reagovat

Neodpustí, dopustili to v rámci zachování rovnováhy protože počítali s tím že co lidská bytost, to průměrný divák Novy. Mýlili se.....Nicméně lidské bytosti mají na víc a oni to vědí.

3 stn6 stn6 | 13. června 2011 v 21:40 | Reagovat

[2]:Jak kdo, většina lidí by dala hodně za to, kdyby se mohli dostat na tyto posty, nicméně je třeba přiznat, že existují i kvalitní lidé, kteří chtějí i něco jiného než moc a peníze, ale je jich málo.
V tuto dobu totiž získává navrch kvantita nad kvalitou.

4 Filas Filas | 13. června 2011 v 22:01 | Reagovat

Ta doba ale nebude trvat věčně.

Doufám

5 Spalstan Spalstan | 14. června 2011 v 8:53 | Reagovat

Když tam neteče krev, tak to není pro noviny zajímavé. To zatajování asi nebude tak hrozné, když stačí v jednom internetového deníku vyhledat slovo Island a vypadne toto:

http://ekonomika.idnes.cz/islandane-v-referendu-odmitli-zaplatit-dluh-velke-britanii-a-nizozemsku-14c-/eko-zahranicni.aspx?c=A100307_082530_eko-zahranicni_stf
http://zpravy.idnes.cz/island-chce-soudit-politiky-kteri-privedli-zemi-ke-krachu-pms-/zahranicni.aspx?c=A100912_123645_zahranicni_mad

O změně ústavy sice nic, ale v takovém Turecku by se o změně české ústavy asi taky nic nedozvěděli. Taková událost je zajímavá pro sousední země nebo obchodní partnery (v Británii a Nizozemsku se kvůli islandskému odmítnutí platit hodně bouřili).

Nezapomínejte, že Island má méně obyvatel než Brno, takže když se jich řekněme desetina sejde na nějakém větším náměstí, tak vypadá trapně poloprázdné (opět nic pro novináře). Ale právě čím menší země, tím lepší vazba mezi občany a politiky. Na Islandu se politici jen tak neschovají do davu, žádný dav tam není a islandská společnost je velmi otevřená a alergická na podvody a jiné zločiny (ne jako u nás, kde se to přehlíží). Převrat tedy není příliš překvapivý a tedy ani globálně zajímavý. Ve Francii protestuje mnohem větší množství lidí prakticky každý den.

Ale i tak je samozřejmě správné jim držet palce, aby jim to vyšlo co nejlépe.

6 Personal Loans Personal Loans | E-mail | Web | 11. října 2018 v 1:00 | Reagovat

credit loans <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com">bad credit loans guaranteed approval</a> credit loans guaranteed approval <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com>poor credit loans guaranteed approval</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.