Vulkán na Islandu začal chrlit elektřinu

6. ledna 2011 v 16:56 |  Články

21.04.2010 16:55

Převzato -

Fotografie gigantických blesků nad kráterem


i4

KP.RU | Blesky nad kráterem nebyly překvapením. Dříve či později se museli ukázat. Důvodem tohoto očekávání byla loňská erupce sopky Mount Redoubt na Aljašce. Tehdy se poprvé podařilo zdokumentovat zuřivost vulkanické či špinavé bouřky - tak nazývají tento fenomén. Podařilo se také stávající snímky, které byly zhotoveny díky speciálnímu zařízení: reagovalo na elektrické impulsy a umožnilo fotografovat blesky bezprostředně v tom momentě, kdy uhodily.

is


Pokud uvěříme vědcům, tak blesky, které srší z mračen popela, disponují neuvěřitelnou silou. Jsou silnější než blesky doprovázející hurikány. Lidem žijícím v kraji tyto blesky rušili televizory. Mraky popela, jak se ukázalo, jsou schopny zkroutit se do tornáda a zformovat se podobně jako atmosférické větry.

i2


Jakým způsobem mračna popela nabírají elektrické impulsy a vystřelují jejich, ještě není přesně známo. Ale zdá se, že na charakter blesků působí celková sestava mračen. Například na Aljašce, kde ústí sopky bylo volné od ledu a sněhu, sršely výhradně červené blesky.
Na Islandu, kde vulkán chrlí zpod ledových prasklin a mračna popela se mísí s vodní párou a krystalky ledu, mlátí barevné blesky - od modrých po zelené.
Schopnost vulkánů vrhat blesky je známá už dávno. Přinejmenším na úrovni vyprávění očitých svědků. Také známý výtvarník Karl Brjullov znázornil něco, co se podobá blesk v mračnech popela na svém slavném obraze "Poslední den Pompei".

v5Na elektrických impulsech nad vulkány páchali hřích i evolucionisté. Domnívali se, že tyto blesky miliardy let nazpět vyprovokovali chemické reakce, které na počátku vedly ke vzniku řetězců aminokyselin a pak i k životu. Nicméně málokomu se podaří vyfotit vulkanickou "bouři".
Připomeneme: erupce sopky na Islandu začala 21. března 2010. Pokračovala velkou explozí 14. dubna. Z obavy před popelem, který se dostal do atmosféry, vlády velkých evropských zemí zakázaly leteckou dopravu. Až 20. dubna ráno některá letiště zahájili vzdušnou dopravu.

i3Vladimir Lagovskij, 20. 4. 2010
Zdroj: kp.ruhttp://i.ixnp.com/images/v6.27/t.gif

Připravil jw.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.