GPS: náš anděl strážný

16. ledna 2011 v 11:26 | Jiří Woodman |  Články

06.09.2010 19:04

Jiří Woodman -

Musel, jsem být hodně naivní, když jsem si myslel, že upozorněním na zlo můžu něco změnit. Přesto jsem se o své vědění vždy snažil podělit. Nikdy jsem nechtěl nikoho strašit, jen mi vždy šlo o to, aby se o tom, co je dobré a zlé vědělo. Protože teprve tehdy když víte, můžete s danou věcí souhlasit, či ji odmítnout. Po smlouvě s ďáblem v podobě Opencard a čárkových kódech pro děti, je tu něco, co má daleko větší dosah a co je k politování, je to už dávno v provozu. Jako houby po dešti se na střechách vašich domů objevili desítky různých převaděčů signálů a antén různých tvarů. Jeden moudrý muž mi loni řekl, velice brzy se dozvíte k čemu všechny ty antény jsou a proč je jich tolik. Zhruba před půl rokem mi jeden nejmenovaný strážník městské policie v nejmenovaném městě řekl o programu, který monitoruje seniory v jejich domech, naprosto revoluční metodou. Mají čipy a s pomocí GPS jsou ve svých pokojích monitorováni do té míry, že když si nevezmou prášek v určitou hodinu, strážník městské policie, který vidí babičku na monitoru, jí zavolá: "Babi je deset, před půl hodinou jste si měla vzít prášek, máte ho v krabičce na nočním stolku vedle v pokoji". Babička mu pochopitelně poděkuje se slovy, vy jste můj anděl strážný, že na mě tak myslíte. Co tím chci ale říct, pokud máte babičku samotnou v bytě, kam jezdí pečovatelská služba a může být v tomto monitorovacím programu a máte nějaké zlozvyky, jako třeba močit do umyvadla či něco jiného, vězte, že můžete být vidět. A když je vidět krabička s léky ve vedlejší místnosti, věřte tomu, že váš obraz bude ostřejší, než trapné záběry bezpečnostních kamer. Možná už chápete, proč váš televizní digitální signál není vždy stoprocentní a telefonní taktéž.
Digitální AndělnkhfNásledující technickou zprávu jsem našel na domovské stránce firmy Applied Digital Solutions na adresehttp://www.adsx.com/news/digital_angel.html. Zde najdete také plné znění patentu.

Zvláštní zpráva

ZÁKLADNÍ ÚDAJE A TECHNICKÉ SHRNUTÍ

Digital Angel?

Zabezpečení e-byznysu, lokalizace při nouzových stavech a
sledování zdravotního stavu

Základní údaje

13. Května 1997 byl Patentovým úřadem Spojených států udělen patent č. 5.629.678 na "osobní sledovací a vyhledávací systém", který se skládá z miniaturního digitálního transceiveru (vysílač/přijímač) - implantovatelného do lidského těla - s vestavěným elektromechanickým napájecím zdrojem a řídicím systémem. Tyto vlastnosti přístroji umožňují, aby mohl být implantován a byl funkční řadu let bez nutnosti údržby. Tento transceiver vysílá a přijímá data a může být nepřetržitě sledován pomocí satelitního navigačního systému GPS.

10. prosince 1999 firma Aplied Digital Solutions, Inc. (ADS) získala patentová práva na tuto technologii, kterou společnost nazývá "Digital Angel?. Smlouva dává ADS právo vyvíjet tento jedinečný produkt pro všechny své aplikace nebo pro poskytování licencí jiným entitám na vývoj konkrétních aplikací. ADS aktivně hledá partnery pro společný podnik (joint venture) pro vývoj a uvedení na trh této technologie. Očekáváme, že prototyp přístroje bude vyroben do konce roku 2000. Předpokládáme, že potenciál globálního trhu pro tento přístroj - ve všech jeho aplikacích - může přesáhnout 100 miliard dolarů.


Omezení konkurenčních technologií

Do té doby byla řada dalších sledovacích a monitorovacích technologií, patentovaných v minulosti, pro obecně rozšířené sledování, vyhledávání a identifikaci - pro řadu omezení, včetně nepraktické velikosti, nutnosti údržby, nevhodného napájení a těžkosti s aktivací - nevhodná. Poprvé v historii lokalizační a monitorovací technologie přichází zařízení, Digital Angel?, které překonává tato omezení.


Základní rysy a potenciál použití Digital Angel?

Transceiver Digital Angel? může být implantován pod kůži nebo nenápadně ukryt v osobních věcech nebo oděvu osoby. Když je implantován do lidského těla, transceiver je napájen elektromechanicky pohybem svalů. Může být aktivován buď "nositelem" nebo vzdáleným monitorovacím zařízením. Zařízení může také monitorovat jisté funkce lidského těla - jako je srdeční puls - a poslat varovný signál monitorovacímu zařízení, když jsou zaznamenány zdravotní potíže.

Ačkoli je Digital Angel? dosud v raném stádiu vývoje, věříme, že může mít řadu prospěšných potenciálních aplikací: poskytnout prostředky pro lokalizaci a identifikaci jednotlivců pro účely bezpečnosti e-byznysu a e-komerce; k lokalizaci jednotlivců, včetně dětí, které se ztratí, nebo byly uneseny; k monitorování zdravotního stavu rizikových pacientů; k sledování a lokalizaci vojsk, diplomatů a dalšího důležitého personálu vlády; k určení místa a pravosti cenného majetku; k sledování sportovců zabývajících se rizikovými sporty (horolezců, turistů, lyžařů etc.).
Historický verdikt: GPS může sloužit ke sledování lidí
13:10 | 4.9.2010 | AktualizovánoTomáš Fránektisknidiskutujpošlisdílej

Navigační systém budoucnostiZdroj: Aktuálně.czvětší obrázek »

Štrasburk - Policejní sledování za pomoci dat získaných z GPS neporušuje lidská práva a v případě závažných trestných činů je přiměřeným prostředkem pro odhalování zločinců.
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku tak vydal průlomový rozsudek. Je to totiž vůbec poprvé, co se evropští soudci případem, kdy byly využita data GPS, zabývali.
Do Štrasburku poslal stížnost německý občan Bernhard Uzun. Toho německé úřady už v roce 1995 začaly sledovat jako levicového teroristu, který byl členem sdružení Anti-imperialistická buňka navazujícího na nechvalně proslulou Frakci Rudé armády.
Poškodili jste právo na rodinný život
Federální úřad pro vyšetřování trestných činů kromě sledování telefonických hovorů a videa před domem, kde Uzun bydlel, umístil také do vozu Uzunova předpokládaného komplice vysílač GPS umožňující kontrolu pohybu auta.
Sledování trvalo dva rok. Uzun byl nakonec zatčen při pokusu umístit nálože u domů některých politiků a odsouzen za pokus o vraždu na 13 let. V Německu si pak neúspěšně stěžoval na sledování za pomoci GPS.

Čtete:


Když jeho stížnost odmítl i německý Ústavní soud, poslal stížnost k Evropskému soudnu pro lidská práva. Podle Uzuna došlo využitím dat z GPS k porušení práva na respektování soukromého a rodinného života
To ale senát štrasburského soudu, ve kterém zasedal i český soudce Karel Jungwiert, odmítl a rozhodl, že sledování za pomoci GPS lidská práva nenarušuje.

Podle soudců data získané z GPS na rozdíl od jiných metod jako jsou třeba odposlechy telefonů uvádějí méně informací o jednotlivých osobách, o jejich chování, názorech a pocitech a proto méně zasahují do soukromého života.
Je to přiměřená metoda
Podle evropských soudců měl navíc Uzun i dostatečné možnosti bránit se u soudu v Německu, sledování nebyla žádná svévole úřadů. "Soud dospěl k názoru, že zásah do soukromých práv pana Uzuna byl v souladu s právními předpisy," uvedli soudci.
Podle nich úřady sledování nařídily, aby zabránily možným bombovým útokům a sloužilo v zájmu národní bezpečnosti. Navíc bylo nařízeno poté, co se jako nedostatečné ukázaly jiné sledovací metody.

Připravil jw.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.